Son Dakika Yeni

Zumba ile Kansere Dikkat Çekti

Sağlık Sağlık

Zumba ile kansere dikkat çekti

Kadınlar farkındalık oluşturmak için "Kanseri Dansla Yeniyorum" diyerek zumba yaptı.

Operatör Doktor Yusuf Ergün: "Sağlık problemi olmayan kadınlar da senede bir kez mutlakla kontrolden geçmeli"

Kanserle Dans Derneği Başkanı Doktor Figen Ar: Hastalığı önlemek, hastalıkla uğraşmaktan daha kolay bir seçenek"

ANKARA - Medicana Hastanesinde gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan Kanserle Dans Derneği Başkanı Doktor Figen Ar, "Hastalığı önlemek, hastalıkla uğraşmaktan daha kolay bir seçenek" dedi.

Ülkemizde en sık karşılaşılan jinekolojik kanserler rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserleridir. Hayati sonuçları olabilen jinekolojik kanserlerde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı büyük büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Medicana Hastanesinde jinekolojik kanserler erken teşhisinde farkındalık amaçlı bir program düzenlendi. Uzman söyleşsi ve ile hastalıkların tarama yöntemi konuşuldu ardından da zumba gösterisi ile etkinliğe renk katıldı.

"Yılda bir kez mutlaka kontrol yapılmalı"

Jinekolojik kanserler hakkında bilgi veren Operatör Doktor Yusuf Ergün, erken tanı ve erken teşhis için tarama testlerinin mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizdi. HPV aşılamasının da ergenlik döneminden itibaren yapılması gerektiğini dile getiren Ergün, bu yöntemin ucuz ve kolay bir yöntem olduğunu da belirtti. Ayrıca sağlık problemi olmayan kadınların da senede bir kez kontrolden geçmesi gerektiği mesajını verdi. Kanser tedavisinde 3 seçenek olduğunu ifade eden Ergün bunları cerrahi yöntem, kemoterapi veya radyo terapi şeklinde sıraladı.

"Genç kızlarımız HPV aşıları yaptırsın"

Kanserle Dans Derneği Başkanı Doktor Figen Ar da, hastalığı önlemenin, hastalıkla uğraşmaktan daha kolay bir seçenek olduğunu dile getirdi. Ar, "Biz bu bağlamda hastalarımızla doktorlarımız arasında köprü oluşturmak adına çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca rahim kanserine karşı genç kızlarımızında HPV virüsüne karşı da aşılanmalarını öneriyoruz" şeklinde konuştu.Programda yer alan Şaziye Demirsu isimli katılımcı ise, kendisinin 8 yıl önce tesadüfen kanser olduğunu öğrendiğini ve okulda çalışan diğer öğretmenlerin de endişelenerek kontrol yaptırdıkılarını ve çoğunun bu sayede erken teşhis ile kanseri yendiğini söyledi. Demirsu bu kapsamda doktora erken evrede gitmenin önemini vurguladı.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire