Son Dakika Yeni

Türk Mühendislerin Geliştirdiği Mobil Takip Sistemi, Suçluları 1 SaatteYakalayacak

Teknoloji Teknoloji

Güvenli şehir teknolojileri alanında faaliyet gösteren firma, polisJandarma ve itfaiye araçlarına tepe lambası şeklinde takılabilen ve bu sayede sabit kamera sistemlerinin olmadığı yerlerde şüphelilerin tespitine olanak tanıyan sistem geliştirdi. İstanbul merkezli Ekin Teknoloji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenli ve akıllı şehirler piyasasının küresel büyüklüğünün 40 milyar dolara ulaştığını söyledi.


"DÜNYADA BİR ÖRNEĞİ YOK"

Ekin, Türk mühendislerin tasarladığı mobil takip sistemi "Patrol" hakkında bilgi vererek, sistemin dünyada bir örneğinin olmadığının altını çizdi.

Yüksek çözünürlüklü yüz tanıma sistemlerinin piyasada fark yarattığını belirten Ekin, "Biz yüksek çözünürlük ve doğruluk oranına sahip denetim çözümlerinin bir adım ötesine geçtik. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde yüz, plaka tanıma ve hız tespiti gibi şehir güvenliğinde temel rol oynayan sistemlerin mobil olarak kullanılmasını sağlayan akıllı devriye sistemi ürettik." diye konuştu.

Ekin, sistemin, polisjandarma ve itfaiye araçlarına tepe lambası şeklinde takılarak uygulanabildiğine dikkati çekerek, hareketli ya da park halindeki tüm araçların plakalarını otomatik algılayan sistemin, yüz tanıma yapabilmesinin yanı sıra şerit veya park ihlallerini koordinatlarıyla oluşturdukları "Güvenli Şehir İşletim Sistemi"ne ilettiğini kaydetti.

"ŞÜPHELİ BULMA SÜRESİNİ BİR SAATE İNDİRDİK"

Sistemin tüm araçlardan alınan canlı görüntülerin tek bir merkezden izlenebilmesine olanak tanıdığını anlatan Ekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sistem aranan şahsı cinsiyeti, yaş aralığı, saç ve göz rengi gibi kriterlere göre kaydediyor, benzer şekilde araçları marka ve modellerine göre tanımlayabiliyor. Örneğin bir asayiş olayı kapsamında 30'lu yaşlarda, sarışın, uzun saçlı, mavi gömlek giyen bir şahsı arıyoruz. Sisteme, uygun filtreleri girerek arama yaptığımızda o an, sistemin algıladığı bölgelerde, bu kategorideki tüm şahıslara ulaşabiliyoruz. Aranan şahsın görüntüsü ile sistemin tespit ettiği görüntü, anlık ya da daha sonraki bir zamanda eşleştiğinde sistem alarm veriyor. Aranan kişi ya da araç 100 günde bulunuyorsa biz bu süreyi 1 saate indiriyoruz. Önümüzde 10 milyon seçenek varsa biz bunu bine düşürüyoruz."

10 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine ilişkin de bilgi veren Ekin, İstanbul merkez olmak üzere StuttgartNew YorkAnkaraBaküDubai ve Abu Dabi'de ofis açtıklarını dile getirdi.

Ekin, Türkiye'de 40 ilde kullanılan sistemi AlmanyaFransaAzerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin aralarında bulunduğu 10 ülkeye ihraç ettikleri ve bu ülkelerde 500'ün üzerinde kontrol merkezi, 4 bin 800 güvenli trafik sistemi, 14 bin şehir izleme sistemi kurduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire