Son Dakika Yeni

Tarihin Kapısı Aralandı: 2 Büyülü Şehir Jakarta ve İstanbul Moda Rüzgarında Buluştu

Moda Moda

28 Eylül Perşembe Günü Conrad Otel'de yapılan The Gate: Jakarta-İstanbul buluşmasında 7 Endonezyalı tasarımcı ve marka hem koleksiyonlarını sundu hem de dünya muhafazakar moda sektörüne dair bilgi ve tecrübelerini ''Indonesia Experience'' teması ile Türk Tasarımcılarla birlikte masaya yatırma firsatı buldu. The Gate: Jakarta-İstanbul projesiyle iki ülke arasındaki ticari köprüler güçlendirilirken, Dünya muhafazakar moda sektörünün gelişimine katkı sağlayacak fikirler tartışıldı.

Projenin ilk ayağı geçtiğimiz Nisan ayında Jakarta'da gerçekleştirilerek Türkiye'nin önemli tasarımcılarının, Endonezya moda sektörünün önde gelen isimleriyle buluşması sağlandı. Endonezya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın da desteklediği organizasyonda 400'ün üzerinde sektör temsilcisi buluştu, Türkiye'de tekstil sektörü ve olası işbirliği fırsatları büyük bir ilgiyle dinlendi.


Think Fashion kurucu ortağı Özlem Şahin "The Gate: Jakarta-İstanbul projesi, iki ülke arasındaki dostluğu ve ticari ilişkileri moda ve tekstil odağında geliştirmek için İstanbul Endonezya Konsolosluğu ile dizayn ettiğimiz bir proje. Her iki ülkenin sektörde sahip olduğu fırsat ve imkanları öncelikle iyi anlamak, mevcut bariyerleri ortadan kaldırmak, yeni iş olanaklarını ortaya çıkartmak projedeki ana hedefimiz. Think Fashion olarak Istanbul, Londra, Dubai gibi dünyanın farklı başkentlerinde organize ettiğimiz moda haftalarında ülkeler arası işbirliklerinin geliştirmesine çok ihtiyaç olduğunu fark ettik. Örneğin satın almacı ve tasarımcı işbirlği yapmak için hazır fakat prosedürler ve yaptırımlar o kadar zorlayıcı ki, her iki taraf da bir süre sonra pes ediyor. The Gate: Jakarta-Istanbul ile bu gibi problemlere çözüm bulmayı, Jakarta ve İstanbul'u muhafazakar giyim sektörünün başkentleri yapmayı hedefliyoruz!" dedi.


Bölgedeki muhafazakar moda uzmanı olarak tanınan Franka Soeria ise "Birçok farklı alıcı tarafından ziyaret edilen İstanbul'un muhafazakar giyim sektörü için ana merkez olduğunu görüyoruz, İstanbul/Türkiye aynı zamanda muhafazakar modanın nasıl küresel bir dile sahip olabileceğinin de mükemmel bir örneği. Endonezya geniş bir market ve sınırsız inovasyonlara sahip. Endonezyalı tasarımcılar muhafazakar giyimi tanıtmak için bütün Dünya'yı geziyorlar. Bu ilişki her iki ülkenin de küresel pazarda daha güçlü olmasına yardımcı olacak." sözlerini sarfetti.


Think Fashion ile birlikte The Gate: Jakarta İstanbul projesine ev sahipliği yapan Endonezya Başkonsolosu Herry Sudrajat "Türkiye'deki muhafazakar moda sektörü hızla gelişiyor. Türkiye konumu ile çok özel bir yerde ve moda pazarlarına çok yakın bir ülke. Ayrıca tekstil üretim tecrübesi ile dünya markalarına hizmet veren bir deneyimi de barındırıyor. Genç dinamik mufazakar hedef kitlesiyle de muhafazakar giyimde yeniliklere oldukça açık.Biz de ülkemiz tasarım odaklı muhafazakar giyim ürünleri konusunda çok önemli bir deneyimi sunuyoruz. Oldukça iyi eğitimler alan ve özgün stiller sunan bir moda ortamımız var. Moda birliklerimiz bütün dünyayı çok yakından takip etmekte. Bu noktada iki başarılı ve güçlü ülkeyi bu projede buluşturmak istedik. Endonezyalı tasarımcılarıTürkiye'deki muhafazakar moda sahnesiyle tanıştırmamız çok önemli. Bu projeyle bunu gerçekleştirmenin ve güzel sonuçlar almanın mutluluğunu yaşıyoruz.Önemli işbirliklerinin ilk adımlarını burada atmış bulunuyoruz ve inanıyoruz ki devamı da gelecektir"dedi.Türkiyeli Moda Severlerden Yoğun İlgi

The Gate projesi kapsamında Endonezyada muhafazakar modaya yön veren tasarımcıların mini moda şovları, Türkiye'deki moda sektörünün öncüleri ve moda severlerden büyük ilgi gördü. Endonezya modasının beslendiği kültürel kodların tasarımcıların modayı etnik kültürle ve muhafazakar referanslarla olan ilişkisinin ele alındığı panellere de Türk tasarımcıları da katkı da bulundu.
Türkiye'de muhafazakar gençlerin severek takip ettiği etkili moda fenomenleri, muhafazakar giyim stillerinin paylaşıldığı online moda siteleri, muhafazakar perakende mağazalarının temsilcileri etkinliği yakından takip etti. Türkiyedeki tasarımcılarla Endonezyalı tasarımcıların önemli fikir alışverişlerinde bulunduğu etkinlikte önümüzdeki günlerde gerçekleşecek yeni atılımların planları yapıldı. Birçok Türk tasarımcı da Endonazya'daki moda konferansları için hazırlık yapmaya başladı.Moda Çekimlerinin Adresi İstanbul

The Gate projesi kapsamında İstanbul'a gelen Endonezyalı tasarımcılar İstanbul'daki moda endüstrisine ait detaylı bilgiler edindi ve önemli temaslarda bulundu. Hem sektörü daha yakından tanıyan tasarımcılar hem de Türkiyedeki muhafazakar giyim tercihleri hakkında incelemelerde bulundu. Oldukça dinamik ve kalite çıtası yüksek bir Pazar görmekten memnun olduklarını belirten Endonezyalı Moda Tasarımcıları yeni sezon için hazırladıkları koleksiyonların çekimlerini ise İstanbul'da gerçekleştirdi. Çekimler için İstanbul'un tarihi ve kültürel yerleri seçildi.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire