Son Dakika Yeni

SCAM Worldcore: Pavel Krımov un dolandırıcılığı hakkında uluslararası soruşturma

Teknoloji Teknoloji

SCAM Worldcore: Pavel Krımov’un dolandırıcılığı hakkında uluslararası soruşturma
Kripto para yatırımları popüler oldukça ilk dijital para arızlarının (İCO) sayısı da artmıştır. Pavel Krımov’un yönetimindeki Woldcore adlı Ukrayna projesi, henüz ortadan kaldırılmamış ve bugüne kadar yatırımcılardan para kabul etmeye devam eden SCAM projeleri (dolandırıcı projeler) arasında yer almaktadır. 

Woldcore tokenleri (WRC) yatırımcılara 2017 yılında satışa açılmış, ancak 2015 yılında proje hakkında ilk bilgiler halka duyurulmuştur. O zaman dolandırıcılar Worldcore adlı sözde devrimci ödeme sistemi hakkında bilgiler İnternet ağında yayınlamaya başlamışlar. Yarattıkları efsaneye göre proje kapsamında kripto paraların gerçek paraya çevrilmesini sağlayacak olan banka kartlarının çıkarılması planlanmaktaydı.

Yatırımcılara token fiyatının kısa süre içinde artış gösterilmesi ve gerçekte mevcut olmayan iş yerinden kazancın yapılması yönünde vaatler verilmiştir. Worldcore projesini yürüten takımın verdiği bilgilere göre dolandırıcılar projeye 10 ile 25 milyon ABD Doları tutarında para miktarını çekmeyi başarmışlar. Bütün bu para miktarı Pavel Krımov’un ortakları tarafından çalınmıştır.

Halihazırda soruşturma makamlarınca, yatırımcıların herhangi bir iş alanının, para dolaşımının, banka kartlarının ve Worldcore projesinin geliştirilmesine ilişkin niyetlerin bulunmadığına dair korkularını doğrulayan kanıtlar toplanmıştır. Toplanmış kanıtlar üzerine Ukrayna Ceza Kanunu 190. maddesi 4. bölümü kapsamında dolandırıcılık suçundan ceza davası açılmıştır. Bahsi geçen bilgilerin doğrulanması amacıyla emniyet organlarının bir başvuruya cevabını aşağıda sunarız (başvuru yapan kişi bilgilerinin bulunduğu yerler, gizli kalması amacıyla kapatılmıştır):

Cevap metni:

"Yaptığınız başvuruya cevaben, Ukrayna Ceza Kanunu 190. Maddesi 4. bölümünde öngörülen ceza gerektiren suç işlenmesi kanıtları üzerine Ulusal Polis Teşkilatı Kiev Genel Müdürlüğünce Worldcore uluslararası şirketine yatırım yapma bahanesiyle gerçek kişilere ait para sahtekarlıkla ele geçirilmesi olaylarına ilişkin 05.06.2018 tarih ve 12017100000000496 sayılı ceza soruşturması kapsamında mahkeme öncesi soruşturmanın yürütüldüğünü bildirmek isterim.

Yapılmış mahkeme öncesi soruşturmaya göre 28.04.1988 doğumlu Rus vatandaşı Aleksey Nasonov Worldcore şirketinin kurucusu ve yöneticisidir.

Aynı zamanda yapılmış mahkeme öncesi soruşturmanın sonucunda 28.12.1975 doğumlu Ukrayna vatandaşı Pavel V. Krımov’un Worldcore şirketinin kurulması ve yönetilmesi ile ilgisinin bulunması ihtimali olduğu tespit edilmiştir.

Dolayısıyla halihazırda mahkeme öncesi soruşturmanın, yukarıda bahsi geçen sahtekar hareketlerin sonucunda maddi zarar gören mağdurlar listesinin hazırlanmasına ve medyaların, online kaynaklarının ve tüzel ve gerçek kişilerin sözkonusu yasadışı faaliyetler ile ilgisinin tespit edilmesine dair çalışmaları devam etmektedir.

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=z5DWHopINIg

Worldcore projesini yöneten Pavel Krımov’un tutuklanması

Worldcore dolandırıcılık projesi Pavel Krımov’un ilk dolandırıcılık projesi değildir. Krımov’un 40 senedir yürüttüğü yasadışı faaliyetler kapsamında Forex Trend, Panteon Finance, Private FX, Questra World ve A. G.A.M. dahil olmak üzere yönetiminde 40’ı aşkın dolandırıcı proje hayata geçirilmiştir. Adı geçenin yasadışı faaliyetleri nedeniyle uluslararası aranma durumu hiç te şaşırtıcı değildir.

Pavel Krımov 6 Şubat 2018 tarihinde Moskova’daki Şeremetyevo havaalanında tutuklanmıştır. Hali hazırda anılan dolandırıcı 4 no’lu Moskova geçici tutukevinde bulunmakta olup, kendisine bağlı yasadışı faaliyetleri gösteren dolandırıcılar grubu, dolandırıcı projeleri yürütmeye devam etmektedir.

Wordlcore projesinin dolandırıcı faaliyetlerine ilişkin uluslararası soruşturma

Yetkili makamlara göre Worldcore projesinin kripto para dolandırıcılığına ilişkin soruşturmanın hassasiyetle yürütülmesi, emniyet organlarının yeni finansal pazarlarda vatandaşların çıkarlarını koruyabildiğini açık bir şekilde göstermektedir. Worldcore dolandırıcı faaliyetlerinin uluslararası nitelik taşıdığı için birkaç ülkenin ilgili makamlarının soruşturma sürecine katılması sağlanmıştır.

Aynı zamanda Worldcore projesinin dolandırıcı kampanyasının yaygınlaştırılmasını sağlayan ya da daha önce sağlamış olan bütün enformasyon kaynakları listesinin oluşturulduğu vurgulanmıştır. Dolayısıyla, Worldcore projesi ile herhangi bir işbirliği, web sayfalarının bloke edilmesine ve sahiplerin ceza kovuşturulmasına sebep olabilir.

Bir dizi ülkede mali piramitlerin ve dolandırıcı kuruluşların reklamı için para cezasının yanısıra hapis cezasının öngörüldüğünü hatırlatmakta fayda var.

Son bilgilere göre Worldcore dolandırıcı projesine para yatıran kişilerin emniyet organlarına başvuru sayısı artmaktadır. Günler gittikçe daha fazla sayıda yatırımcı dolandırıcı Pavel Krımov’un faaliyetlerinin kurbanı olduklarını anlamaktadır.

www.scamworldcore.co

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire