Son Dakika Yeni

Satürn ü Tanımamızı Sağlayan Cassini nin Son Görevi, Ölüm Dalışı Oldu

Teknoloji Teknoloji

Bilim insanlarına göre Satürn gezegeni hakkında neredeyse bütün bilgilerin kaynağı olan ve güneş sisteminde yaşam olabileceğine ilişkin düşüncelerimizi değiştiren Cassini uzay aracı, uzayda 20 yıl, Satürn çevresinde ise 13 yıl geçirdikten sonra gezegenin atmosferine tıpkı bir meteor gibi dalarak görevini tamamladı.


SATÜRN'ÜN ASTMOSFERİNE DALIŞ YAPTI

3.9 milyar dolara mal olan ve dünyanın 27 ülkesinden araştırmacıların üzerinde çalıştığı Cassini, Dünya'dan çıplak gözle görülebilen en uzak gezegen olan Satürn'ün atmosferine saatte 120 bin 700 km hızla daldı. Cassini programının yöneticisi Earl Maize "Uzay aracından gelen sinyal kayboldu" dedi."MUHTEŞEM BİR UZAY ARACIYDI"

Kontrol odasındaki meslektaşlarına hitap eden Maize "Umarım hepiniz bu muazzam başarıdan dolayı gururlusunuzdur. İnanılmaz bir görev ve muhteşem bir uzay aracıydı. Hepiniz harika bir ekiptiniz" dedi. Cassini'nin Dünya ile son irtibatının TSİ 14.55'te olduğu belirtildi.8 MİLYAR KM YOL KAT ETTİ, YAKITI BİTTİ

Adını 17. yüzyılda Satürn'ün birkaç adet uydusu olduğunu ve çevresindeki halkaları arasındaki boşluk bulunduğunu keşfeden Fransız-İtalyan gökbilimci Giovanni Domenico Cassini'den alan ve toplam 8 milyar km yol kat eden uzay aracının nihai dalışını yapmasına yakıtının bitmesi nedeniyle karar verilmişti.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire