Son Dakika Yeni

Kariyer İsteği Hamileliği Geciktiriyor

Sağlık Sağlık

Kariyer isteği hamileliği geciktiriyor


Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği Başkanı Prof.Dr. Bülent Gülekli:


"Türkiye'de kariyer nedeniyle ve evlendikten sonra hemen çocuk sahibi olmayayım diye, çocuk sahibi olmayı öteledikçe, ihtiyaç hissettiklerinde gebe kalmakta güçlükler ortaya çıkar hale geldi"
"Türkiye'de yumurta dondurmanın yasal olarak, bir heyet raporu ile nedeninin belirtilmesi gerekiyor"
"35 yaş altında yumurtasını dondurtan kadının gebe kalma oranı,35 yaş üstüne göre yüzde 60 daha fazla"


ANTALYA - Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği Başkanı Prof.Dr. Bülent Gülekli, annelik için yeni bir umut olan ilaç kullanmadan yumurta dondurmadaki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde bu yıl 19.'su düzenlenen Dünya Tüp Bebek Kongresi'nde konuşan ve yumurta dondurmanın iki nedenle yapılabildiğinin altını çizen Prof.Dr. Gülekli,"Birincisi tıbbi gereklilik. Örneğin, kanser tedavisi sonrasında yumurtalık içinde hiç yumurta kalmayacak gibi. Birde son yıllarda ülkemizde Sağlık Balkanlığı'nın derneğimizin önerileriyle uygulamaya aldığı bir takım ameliyatlar olursa arkasından yumurtalık içindeki yumurta sayısı azalacak, yumurtalığı kaybedilecek. Yada ailesinde erken menopoz öyküsü olduğu için,erkenden menopoza girecek gibi bir grup hasta içinde uygulanmaya başlandı."dedi.


"Sosyal yumurta dondurma"


Sosyal nedenlerle yumurta dondurma hakkında da bilgiler veren Prof.Dr Gülekli, "Bu şu demek, bankaya para yatırmak gibi.Genç yaşlarda bir kadın yumurtasını dondurtursa, ileride ihtiyaç hissettiği zaman başka birinin yumurtasını kullanmak yerine, kendi yumurtasını kullanılabilir hale geliyor. Bu hem sperm hem yumurta için olabiliyor. Yalnız burada toplumun bilinçlenmesine çok ihtiyaç var."diye konuştu.


"Amerika'daki yumurta dondurma anketinin sonuçları"


Bu konuda Amerika'da yapılan bir çalışmanın sonuçlarından bilgiler paylaşan Prof.Dr. Gülekli," Gençler, üretkenliklerinin kaç yaşa kadar devam edebileceği yönündeki bir soruya yüzde 80'inin yanlış cevap veriyor. Bunun bizim ülkemizde ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Anket çalışması yapılmadı. Aynı gençler, menopozdan sonrada doğum yapabilir misiniz? Sorusuna, 'Evet devam eder' diyenlerin olmuş. Eğer ilerleyen yaşla birlikte gebe kalma olasılığının azaldığını bilinirse, buna önceden tedbir almak mümkün. Çünkü yabancılarda yapılan çalışmalardan edindiklerimize göre, sosyal nedenlerle yumurtasını dondurtanların yüzde 80'inin nedeni o sırada aile kuracak bir erkek arkadaşının veya kocasının olmamasıdır."dedi.


"Türkiye'de gebe kalma problemi artıyor"


Türkiye'de de gebe kalmakla ilgili bir takım problemlerin olmaya başladığını işaret eden Prof.Dr. Bülent Gülekli,"Kariyer nedeniyle, evlendikten sonra hemen çocuk sahibi olmayayım diye, çocuk sahibi olmayı öteledikçe, ihtiyaç hissettiklerinde gebe kalmakta güçlükleri olduğunu fark eder hale geldiler."dedi.


"Yumurta dondurtmak için heyet raporu olmalı"


Türkiye'de yumurta dondurmanın yasal olarak uygulandığını vurgulayan Prof.Dr. Bülent Gülekli,"Ancak bunun için bir heyet raporuna ihtiyaç var.Nedenini belirtmesi gerekiyor. Kanserse kanser olduğunu, ailesinde erken menopoz öyküsü varsa,yumurtalık içindeki yumurta sayısının azalması gibi durumlar test ve belgelerle ortaya koyması gerekir. Heyet bu durumu onaylaması gerekir."ifadelerine yer verdi.


"Erken yaşta yumurta dondurtmanın önemi"


35 yaşın altında yumurtasının dondurtanların gebe kalma olasılığı 35 yaşın üzerinde dondurtanlara göre ciddi derecede daha iyi olduğunu kaydeden Prof.Dr. Gülekli,"Bu konuda yapılan çalışmalarda, 35 yaşın altında 10 tane yumurtasını dondurtan bir hanımın,o 10 yumurtanın tamamı kullanıldığında gebe kalma olasılığı yüzde 60, 35 yaş üzerinde dondurttuğu 10 yumurtası kullanılan hanımın gebe kalma oranı yüzde 30'a kadar iniyor. O nedenle kişinin hangi yaşta yumurtasını dondurttuğu büyük önem taşıyor."ifadelerine yer verdi.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire