Son Dakika Yeni

Holding Yöneticisinin Maaşına Yapılan Rekor Zamma SPK İzin Vermedi

Ekonomi Ekonomi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İttifak Holding'de yapılan maaş zammına 'dur' dedi. Holding'in 11 Mayıs 2017'de gerçekleştirilen genel kurulunda, yönetim kurulu başkanının aylık net maaşına yüzde 200'ün üzerinde bir zam yapılması kararı alınmıştı. Karar sonrası, yönetim kurulu başkanının aylık net maaşı 24 bin liradan 80 bin liraya çıkarılmış, aynı genel kurulda aylık net 20 bin lira olan yönetim kurulu başkan vekili maaşı ise yüzde 50'lik artışla 30 bin lira olmuştu.


YÖNETİM KURULUNA YAPILAN ZAM, ÇALIŞANLARA YAPILAN ZAMMI GEÇMEYECEK

SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre Kurul, şirketin yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu başkan vekili ve ücretlerinde değişen oranlarda artış yapılmış diğer yönetim kurulu üyelerinin zam oranlarının, şirket personeline yapılan genel ücret artışı oranı olan yüzde 8,14'ü geçemeyeceğine karar verdi. Bu karara göre şirketteki zamlar, 80 bin lira olarak belirlenen yönetim kurulu başkanının maaşının 25.953 lirayı, yönetim kurulu vekili maaşının ise 21.628 lirayı geçmemek üzere yeniden belirlenecek. SPK ayrıca, geçen süre zarfında Kurul tarafından hesaplanan tutarı aşan ücretlerin yasal faizi ile birlikte 30 gün içinde iade edilmesi gerektiğinin de şirkete bildirildiğini ifade etti.

ÇALIŞANLARA YÜZDE 8 ZAM YAPILMIŞTI

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini eski bankacı Ünsal Sözbir'in yürüttüğü şirkette çalışanlar için ise 2017 yılında yapılan ortalama konsolide genel ücret artış oranı yüzde 8,14 olmuştu. Sermaye Piyasası Kurulu, şirketin finansal durumu, yüksek halka açıklık oranı, söz konusu genel kurul toplantısına düşük katılım oranı ve yönetim kurulu toplantılarına katılım durumlarını dikkate alarak yapılan zamların yeniden düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. SPK; yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu başkan vekili ve diğer üyeler içinde yapılacak zammın bu oranı aşmamamasın istedi.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire