Son Dakika Yeni

Dünden Bugüne Trençkot Giyme Sanatı

Moda Moda

Dünden bugüne hangi ünlünün trençkotu nasıl giymeyi tercih ettiğini Morhipo MAG ekibi değerlendirdi. Trençkot almayı düşünenler için dünyaca ünlü moda ikonlarının tercihleri ilham veriyor.


1879 yılında gabardin kumaşı keşfeden Thomas Burberry ortaya çıkardığı trençkotların 2017 yılında hala modanın vazgeçilmezi olacağını tahmin etmiş miydi? En azından ordudaki askerlerin işini kolaylaştıracağını biliyordu. Yün veya pamuktan çok sıkı şekilde dokunarak su geçirmez özelliğe sahip olan gabardin kumaş sayesinde muhtemelen birçok asker hem kendini kamufle etti hem de kötü hava şartlarına karşı daha dayanıklı oldu. Askeriyeden çıkıp da moda sahnesine girmesi İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarında olan trençkot, yıllardır yerini hiçbir şeye bırakmadı.


MARİLYN MONROE & SCARLETT JOHANSSON


Trençkot moda için nasıl vazgeçilmezse, sinema ve popüler kültür için de Marilyn Monroe o derece yeri doldurulamaz bir figür. Savaş sonrası yıldızlarının parlaması aynı döneme denk gelen ikili, birbirine çok yakışıyordu.

Marilyn Monroe, her zaman vücut hatlarını ortaya çıkaran feminen kıyafetlerinden birini İngiltere ziyaretinde de giymişti. Bu sefer omuzlarında İngiltere'de doğan trençkotlardan biri de vardı. Günümüzdeyse Marilyn'den aldığı bayrağı taşıyan Scarlett Johansson, 50'ler ilhamını modern zamanlara oldukça şık bir şekilde uyarlamıştı. Zarafeti çabasız bir şekilde elde etmek isteyenler için nude topuklu ayakkabılar, vücudu saran diz hizasında bir elbise ve omuzlardaki trençkot kombini öneriliyor.


JACKİE KENNEDY ONASSİS & KARLİE KLOSS


Stiliyle 60'lı ve 70'li yılların ikonu olan Jackie Kennedy'i pembe döpiyesiyle hatırlasak da rahat ve daha maskülen göründüğü zamanlar da oldu.

Trençkotun çok yakıştığı balıkçı yaka kazak ve geniş paça pantolonuyla uygulaması kolay bir görünüm yaratan Jackie'nin stilini günümüze uyarlamak isteyenler, Karlie Kloss'un modern kombininden ilham alabilir.

 

Karlie gibi crop top balıkçı yaka kazak veya sade bir tişört, rahat bir jean ile birlikte giyilebilir. Sokak stilinde iddialı olmak isteyenler için uzun bir trençkot ve şık sneakerlar öneriliyor. Yüksek belli ve ayakkabılarınızı kapatacak geniş paçalı pantolonlar da boyu daha uzun göstereceğinden dolayı tavsiye ediliyor. Karlie gibi uzun boylu olanlar için ise, crop top görünümü dengelemek için ideal.

BRİGİTTE BARDOT & EMMA WATSON

Fransız sinemasının dünyaya armağan ettiği en güzel kadınlardan biri olan Brigitte Bardot, kendine özgü saç, makyaj ve kıyafetleriyle gerçek bir moda ikonuydu. İlk kez bikini giyen kadın olmasıyla vücuduyla ne kadar gurur duyduğunu görebileceğimiz Brigitte, kıyafet tercihlerinde de feminen olmayı seçiyordu. 


Söz konusu orduda kullanılmış bir ceket modeli olsa bile Bardot giydiğinde ona kadınsı bir hava vermeyi başarıyordu. Dolayısıyla sadece bir çanta, dizin altında çizmeler ve güneş gözlüğüyle bile şık olmayı başarmak için Brigitte Bardot örnek alınabilir.
Saçlarını kısacık kestirerek Hermione Granger imajından sıyrılmaya çalıştığı dönemlerde içindeki Fransız tarafı ortaya çıkaran Emma Watson, modern ve maskülen-feminen dengesini korumuş bir Bardot olarak ilham veriyor.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire