Son Dakika Yeni

Çocukları Siber Zorbalıktan Korumanın 5 Yolu

Sağlık Sağlık
Bu aralar yaz tatilinin keyfini çıkarmakla meşgul olan çocukların internette geçirmek için her zamankinden daha çok zamanı var. Çeşitli konularda bilgilenmek, sosyalleşmek ve oyun oynamak gibi amaçlarla genellikle keyifli vakit geçirdikleri dijital dünya, zaman zaman bazı problemleri de beraberinde getirebiliyor. Bunlardan birisi de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de birçok çocuğun hayatını olumsuz etkileyen siber zorbalık.
Okulda başlayıp internette devam etme ve tatil dönemlerinde artma olasılığı yüksek olan siber zorbalık, çocukların internet üzerinde karşı karşıya kalabileceği başlıca tehlikeler arasında. Kaspersky Lab'ın son bir yıl içerisinde iconKids & Youth ile gerçekleştirdiği bir anket, dünya çapında her 10 çocuktan 6'sının siber zorbalık konusunda endişe duyduğunu ortaya çıkardı. Şirketin Türkiye'de gerçekleştirdiği Tüketici Güvenliği Riskleri Anketi'ne katılan ve çocuk sahibi olan kullanıcıların ise %32'si çocuklarının siber zorbalık kurbanı olabileceğinden korkarken, %7'si çocuklarının son 12 ayda en az bir siber zorbalık olayının kurbanı olduğunu söylüyor. %27'lik bir kesim ise çocuklarının çevrimiçi ortamlarda ne yaptığına dair bir kontrol sağlayamadıklarını itiraf ediyor ve buna rağmen yalnızca %19'luk bir kısım çocuklarını internetteki tehditlerden koruyabilecek yazılımları kullanıyor.
İşte çocuğunuzun siber zorbalığa karşı güvende olması için yapabilecekleriniz:
Onunla konuşun
Çocuğunuz internetle tanışır tanışmaz ona siber zorbalığın ne olduğuna dair bilgi vermeniz iyi olacaktır. Başına neler gelebileceğini anlamalı ve siber zorbalıkla karşılaşırsa kendisine yardım edilebileceğini bilmeli. Ayrıca, kurban ister kendisi, isterse bir başkası olsun, yardım edilebilmesi için çekinmeyerek sizinle açık açık konuşması gerektiğini ona uygun bir dille anlatıp güven verin, onu cesaretlendirin.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire