Son Dakika Yeni

Çapraz Nakille Gelen Mutluluk

Sağlık Sağlık

Çapraz nakille gelen mutluluk
Kan grubu uyumsuz çiftler ortak havuzda buluşturulup kan grubu uyan çiftlerle buluşturuluyor
İki aile, çapraz nakil yoluyla birbirine böbrek verdi
Akdeniz Üniversitesi Başhekimi ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Bülent Aydınlı:
"Yüzde 80 canlı vericili organ nakilleri yapıyoruz"
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinasyon sorumlusu Nilgün Bilal: "Türkiye'nin çok değişik merkezlerinden başvuru alıyoruz"

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Merkezi'nde çapraz nakil sevinci yaşandı. Selma Kırık ve Seher Alıcı ile Hüseyin Alıcı ve Evsan Adıyeke böbreklerini birbirlerine vererek hayata bağladılar.


Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne farklı zamanlarda nakil için başvuran Selma Kırık (49), Seher Alıcı'ya (42), Hüseyin Alıcı ise, Selma Kırık'ın kardeşi Evsan Adıyeke'ye böbreğini verdi. Çapraz nakil yöntemiyle böbreklerini birbirine veren aileler, daha önce böyle bir nakil yönteminin olduğunu bilmediklerini ve şuan sağlıklı olarak hayatlarını sürdürdüklerini söyledi. Çapraz nakil ameliyatını Akdeniz Üniversitesi Başhekimi ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Bülent Aydınlı ve ekibi gerçekleştirdi.


Aydınlı: "Yüzde 80 canlı vericili organ nakilleri yapıyoruz"


Üniversite olarak 35 yıldır organ nakli yaptıklarını ifade eden Akdeniz Üniversitesi Başhekimi ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Bülent Aydınlı, "Üniversitenin bütün alt yapısı buna müsait durumda. Organ naklindeki en önemli durumlardan biri de donör azlığı. Ülkemizde kadavradan yani beyin ölümü olan kişilerden yaptığımız organ nakli ameliyatları yüzde 20'sini oluşturuyor. Yüzde 80 canlı vericili organ nakilleri yapıyoruz. Bazen insanların vericilerinin, canlı vericileri de uygun olmuyor. Bizim oldukça geniş bir çapraz nakil havuzumuz var. Kan grubu uyumsuz olduğu zaman nakil yapılmıyor. Biz bu çiftleri ortak bir havuzda birleştiriyoruz ve kendilerine uygun çift bulduğumuz zaman, bunlardan nakil yapabiliyoruz. Hastalar da böyle nakil yapılmış durumdalar. Biz bunlara çapraz nakiller diyoruz. Başka yerler ve illerden gelen, vericileri de uygun olmayan ama başka alıcılara uygun olan vericilere olan hastalarımızı eşleştirdik ve nakil yaptık" dedi.


Bütün hastalara oldukça geniş bir çapraz nakil havuzlarının olduğunu söylemek istediklerini dile getiren Aydınlı, "Eğer vericilerinizle böyle bir kan grubu sıkıntınız var, uyuşmazlığını varsa bize müracaat ettiğinizde muhakkak ki en iyi şekilde size yardımcı olabiliriz. Böbrek naklinde cinsiyet farkı yok" şeklinde konuştu.


Bilal: "Türkiye'nin çok değişik merkezlerinden başvuru alıyoruz"


Amaçlarının bütün hastalara vefat edenlerden organların bağışlanarak nakil yapılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinasyon sorumlusu Nilgün Bilal, "Türkiye koşullarında bunu sağlayamadığımız için kendi canlı vericileri uygun olmayanlar içinde bir verici değişim programı dediğimiz çapraz nakil havuzumuz var. Burada yaklaşık 40 çiftimiz var kan grupları uygun olmayan. 20-25 çiftimizde kan grupları dışında başka tıbbi özellikleri uygun olmayan, kendi vericileriyle olmayan verici havuzumuz var. Türkiye'nin çok değişik merkezlerinden başvuru alıyoruz. Onları sürekli eşleştirerek çapraz nakil kurallarına uygun şekilde eşleştirmeye çalışıyoruz. Bunun sonucunda da ortaya çok güzel bir tablo çıkıyor. Hastalarımız hem sağlığına kavuşuyor hem de kocaman bir aile oluyorlar birbirini hiç tanımayan ve başka şehirden gelen insanlar. Ortak bir amaç için burada buluşuyorlar" diye konuştu.
Üniversiteye 8 Ağustos günü geldiklerini söyleyen Hüseyin Alıcı, "Eşimin böbrek rahatsızlığından dolayı 8 Ağustos günü hastaneye geldik. Kadavra için gelmiştik. Kadavra listesine yazılıp, nakil olmak için. Doktorlarımız bize çapraz nakilden bahsettiler, bizde bu konuda bilgi aldık. Ben bu yaşıma kadar çapraz nakli duymamıştım. Bende bunun sonucunda kadavradan nakli iptal ettirdim ve buna başvurdum. Önce dedim kendi böbreğim, sonra başkasının böbreği. Yaklaşık 2 ay içerisinde, Cuma günü ameliyat oldum ve şuan buradayım. Hiçbir sıkıntımız yok, her şeyimiz normal. İnanın bugüne kadar bana söylenen o kadar yanlış şey vardı ki böbreğimi vereceğim zaman gelip bana dedi, yarım insan olacaksın, ne gereği var. Sende yarım olacaksın, sana kim bakacak gibi. Öyle olmadığını burada tamamen gördüm. Kesinlikle ve kesinlikle herkesin böbreğini vermesini tavsiye ederim. Diyalizin ne olduğunu çeken bilir. Eşim 3 yıldır böbrek rahatsızlığı yaşıyordum" dedi.


5 senedir böbrek hastası olduğunu dile getiren Seher Alıcı, "4 aydır diyalize giriyordum. Eşimin de desteğiyle böbrek nakline karar verdik. Böyle bir şey olacağını biz bilmiyorduk. Duymamıştık daha önceden çapraz naklini filan. Kadavra için gelmiştik. Farklı şehirden insanlarla karşılaştık, tanıştık. Şuanda normal bir insanın böbreği gibi benimde böbreğim. Bir sezaryandan daha rahattı ameliyat sonrası. Arkadaşlarla da bağımız oluştu ve ömrümüzün sonuna kadar da görüşeceğiz" dedi.


Seher Alıcı'nın eşi Hüseyin Alıcı'dan böbrek nakledilen Evsan Adıyeke, "2 yıldır diyalize giriyordum. 6 ay önce de ablam Selma Kırık ile normal nakil olmaya geldik. Kanlarımız ve dokular tutmayınca daha sonra çapraz nakil olduğunu öğrendik. Bu şekilde de 8 Ağustos'ta buraya geldik ve işlemleri başlattık. 2 senedir diyalize giriyorum ama diyalize girdiğiniz zaman savaştan çıkmış gibi yorgun oluyorsunuz. Şuan 3 günlük ameliyat olmama rağmen sağlığım çok yerinde. Diğer vatandaşların da hayata bağlayacak şekilde destek vermelerini istiyorum" ifadelerini kullandı.


Abisi için Seher Alıcı'ya böbreğini veren Selma Kırık, "Kardeşimin rahatsızlığını görünce dayanamıyordum. Çok üzülüyordum. Çok mutluyum cana can verdim. Eşim ve çocuklarım bana destek oldular. Ben daha önce böbreğimi verecektim ama kan gruplarımız uymuyordu. Daha sonra çapraz nakile başvurduk. Ondan da çok mutluyuz. Herkes çok sağlıklı. Ailemize bir aile daha kattığımız içinde çok mutluyuz" diye konuştu.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire