Son Dakika Yeni

51 Yaşındaki Kadın Karaciğer Nakli Bekliyor

Sağlık Sağlık

51 yaşındaki kadın Karaciğer nakli bekliyor
Isparta'da 8 yıl önce siroz teşhisi konulan 51 yaşındaki Şehriban Altuntaş, için hekimler 'organ nakli şart' dedi.
Hastalığın etkisiyle gün geçtikçe kötüleşen ve yataktan çıkamaz hale gelen Altuntaş'ın ve tek isteği organ bağışı


ISPARTA - Sekiz yıl önce şiddetli karın ağrısı ve karın bölgesindeki şişlik nedeniyle hastaneye giden 51 yaşındaki Şehriban Altuntaş'a siroz hastalığı teşhisi konuldu. Genellikle alkole bağlı olarak oluştuğu bilinen ancak hayatında hiç alkol almayan Altuntaş, ilaç tedavisi görmeye başladı. Karaciğerindeki damarlardan birinin tıkalı olmasına bağlı olarak da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir kaç kez yataklı tedavi gördü.


Gün Geçtikçe Kötüye Gidiyor


Aynı zamanda diyabet hastası olan Altuntaş'a üç yıl önce hekimler 'organ nakli gerek' dedi. Altuntaş ailesi, organ bağışı için başvuruda bulundu. Bu sırada hasta kadınının çocukları karaciğerlerini vermek istedi. Ancak organ uyumsuzluğu nedeniyle bu gerçekleşmedi. Eşi Yüksel Altuntaş da diyabet hastası olduğu için nakil yapılamadı. Hastalığı son evreye gelen ve gün geçtikçe kötüye giden Şehriban Altuntaş'ın şimdi tek isteği sağlığına kavuşmayı sağlayacak karaciğerin bulunması.


Tek İsteği Organ Nakli


Şehriban Altuntaş, sekiz yıl önce kendisine siroz teşhisi konulduğunu belirterek, "Hastanede kaldım. Tedavi gördüm. Beş yıl önce de nakil olmam gerektiği söylendi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurduk. Ama bir şey çıkmadı. Hastalık, nedeniyle sürekli karnım ağrıyor. Halsizlik oluyor. Başım sürekli dönüyor. Ev işlerini bir yıldır beyim yapıyor. Yemek bile yapamıyorum. Nakil olmak istiyorum. El gibi yaşamak istiyorum. Sağlıklı olmak istiyorum. Hayırseverlerden bağış bekliyorum. Devlet büyüklerimden bu konuda yardım bekliyorum. Yaşamak istiyorum" dedi.


Naim Sülymanoğlu'na bulundu bize de bulunur


32 yıllık eşinin gözünün önünde her geçen gün kötüye gitmesini çaresizlikle izleyen Yüksel Altuntaş da, "Eşim siroz hastası. Nakile ihtiyacı var. Cumhurbaşkanım devreye girdi. Naim Süleymanoğlu'na uygun karaciğer bulundu. İnşallah Cumhurbaşkanım bize de elini uzatır. Biz de buluruz" dedi. Eşinin gün geçtikçe eriyip gittiğini belirten Altuntaş, "Gittikçe kilo kaybediyor. O eridikçe ben de eriyorum. Hayat arkadaşım. Benim için çok zor. Büyüklerimden yardım bekliyorum. Günüm eşime bakmakla geçiyor. Dışarı çıkamıyorum. Ev işlerini ben yapıyorum. Nakil olmasın istiyorum. Onun benimle gezmesini, yürümesini istiyorum. Dışarı çıkamadıkça ben üzülüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımdan, Başbakanımdan yardım bekliyorum" diye konuştu.


Çocukları vermek istedi ama uymadı


Çocuklarının karaciğerlerini annelerine vermek istediklerini aktaran Altuntaş, ancak organ uyumu olmadığı için nakil yapılamadığını kendisinin de diyabet hastası olmasından ötürü eşine karaciğerini veremediğini sözlerine ekledi.

A Turk Haber

En Güncel Haberleri Özgürce Yayınlayan Medya Kuruluşu

YORUM BIRAK

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire